Partner eller kund? del IV.

Fรถrhรฅllandet mellan drift, underhรฅll och konstruktion har behandlats mรฅnga gรฅnger under de รฅr jag skrivit fรถr denna krรถnika, men jag fรฅr fortfarande mรฅnga uppdrag fรถr att hjรคlpa organisationer implementera ett arbetssรคtt som baseras pรฅ ett partnerskap i stรคllet fรถr vad man nu har.

Fรถr 15 รฅr sedan var det vanligt att organisationer infรถrde att man skulle ha interna kunder fรถr att bl.a fรฅ ett mer affรคrsmรคssigt tรคnkande i organisationen. Det kan vara en bra ide i stora organisationer dรคr man kan avgrรคnsa olika produktionsavsnitt sรฅ att en avdelning levererar rรฅmaterial eller bearbetat material till nรคsta bearbetningsfas, men att skapa interna kunder inom de olika produktionsomrรฅdena kan lรคtt leda till stuprรถrstรคnkande och felaktiga beslut. I organisationer dรคr man fortfarande tror att underhรฅllsavdelningen levererar service till driftavdelningen รคr det svรฅrare att fรฅ till stรฅnd en kultur dรคr drift och underhรฅll bรฅda fokuserar pรฅ att hรถja produktionssรคkerheten. Underhรฅllsavdelningen drivs att sรคnka underhรฅllskostnaderna i stรคllet fรถr att prioritera de faktorer som kan sรคnka kostnaderna.

I de tre fรถregรฅende krรถnikorna har jag diskuterat arbetssรคtt som skapar ett partnerskap mellan drift och underhรฅll. Ett partnerskap kommer till stรฅnd genom att organisationens arbetssรคtt driver organisationen i den riktningen. Att kontinuerligt arbeta med analys av grundorsaker till problem och sedan implementera รฅtgรคrder som fรถrebygger att dessa problem รฅteruppstรฅr รคr ett arbetssรคtt som starkt bidrar till att samarbetet mellan drift och underhรฅll fรถrstรคrks.

Hรคr i USA รคr RCFA โ€“ Root Cause Failure Analysis โ€“ ett vanligt begrepp. Vi fรถredrar att anvรคnda benรคmningen RCPE โ€“ Root Cause Problem Elimination. Pรฅ svenska skulle รถversรคttningen bli rotorsakseliminering, i den hรคr artikeln hoppas jag lรคsarna accepterar att jag anvรคnder RCPE som begrepp. Varfรถr vi fรถredrar att anvรคnda begreppet RCPE i stรคllet fรถr RCFA รคr att understryka att det handlar om att lรถsa problem i stรคllet fรถr fel. Om vi anvรคnder begreppet โ€œfelโ€ tรคnker vi ofta pรฅ teknisk utrustning och dรคrmed hamnar hela initiativet lรคtt inom underhรฅllsorganisationen. Resultaten av en stor del av RCPE visar att de tekniska felen รคr bara en liten del av grundorsakerna. En stor del av grundorsakerna faller inom arbetssรคtt, rรฅmaterial, processinstรคllningar, bristande genomfรถrande av fรถrebyggande underhรฅll, felaktig uppstart av processer och/eller utrustning mm. Alltsรฅ mรฅste RCPE vara en gemensam uppgift fรถr drift, underhรฅll och anlรคggning och man startar ett RCPE arbete utan fรถrutfattade meningar. Efter det att ni valt vilka problem ni mรฅste lรถsa รคr det fรถrsta steget att formulera en klar problemdefinition och sedan systematiskt analysera tillsammans.

kronika-47

ย 

Bilden beskriver ett mycket vanligt fรถrekommande arbetssรคtt och det fรถrstรคrker inte samarbetet mellan drift och underhรฅll. Det fel som gรถrs รคr att man gissar โ€œvemโ€ som orsakade t. ex. en produktionsfรถrlust i kvalitet, tid, eller hastighet. Det leder inte till nรฅgot annat รคn motsรคttningar och meningslรถsa diskussioner. I ett nytt arbetssรคtt frรฅgar man inte โ€œvem?โ€ man frรฅgar โ€œvarfรถr?โ€ och man fokuserar pรฅ att lรถsa problemet.

I bรถrjan kommer de flesta organisationer att inse att man har massor av problem som borde lรถsas. Det รคr dรฅ viktigt att ni infรถr en process som utlรถser en RCPE. T.ex. produktionsfรถrluster som รถverstiger 2 timmar eller problem som uppstรฅtt mer รคn tvรฅ gรฅnger inom 12 mรฅnader. Personskador eller tillbud till personskador analyseras alltid.

Utse nรฅgon som individuellt รคger problemet och som tar ansvaret fรถr att tillsammans med andra som รคr kvalificerade att lรถsa problemet. Det har visat sig att 80% av alla problem kan lรถsas av organisationens frontlinje och RCPE bรถr byggas in som en del av deras fortlรถpande arbete.

Nรคr ett problem lรถsts รคr det viktigt att lรถsningen sedan dokumenteras och delges andra i organisationen. Pรฅ sรฅ sรคtt har man pรฅbรถrjat en fortlรถpande och sjรคlvgรฅende utbildning av organisationen.    

Fortsรคttning fรถljer i nรคsta krรถnika

Author

At IDCON, we understand the pressure you face trying to build a reliable plant.
We provide side-by-side reliability and maintenance consulting and training designed to keep your equipment running.

For over 45 years, weโ€™ve partnered with 100s of manufacturing plants around the world to eliminate the costs and the pressure caused by unreliable equipment. And weโ€™d love to do the same for you.

Contact us today to see how we can help you keep your plant running.

Related Articles

Picture of Christer Idhammar

Christer Idhammar

Founder, IDCON INC Reliability and Maintenance Management Guru

Want weekly Reliability & Maintenance Tips?

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Best practices. Common sense. Pratical tips.
All designed to help you and your team keep your plant running

IDCON ยฉ 2025 All rights reserved

IDCON © 2026 All rights reserved
8-step-checklist-preventive-maintenance-program-download
Free Download & Video

8 Steps to Successfully Implement Preventive Maintenance

Reduce your costs with an effective PM program

This field is for validation purposes and should be left unchanged.